Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Pert Araç Alış Satış

Bir kaza sonrası araçların rayiç bedellerini n %70’i oranında onarım bedeli oluşması halinde acenteler tarafından bu araç pert kayıtlı hale gelmektedir. Pert araç alış satış işi de bu aşamanın sonrasında gerçekleşen hukuki kabul görmüş bir süreçtir.

İlk olarak bir aracın rayiç bedeli nasıl hesaplanıyor buna bir bakalım. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay yenilenen bir düzen olan sistem üzerinden aracınızın kasko rayiç bedeli hesaplanmaktadır. Rayiç kelime anlamı olarak bir malın o andaki (zaman) alım satım bedeli demektir. Kasko rayiç bedeli de o aracın o zaman dilimi içerisindeki piyasa ederi fiyatı demektir. Bankaların taşıt kredisi kullandırırken baz aldığı bedel buradan hesap edilir. İşte bu kasko rayiç bedelinin %70 i kadar olan bir hasar ya da onarım tutarı olması durumunda araçlar perte çıkarlar. Bu durumun gerçekleşmesi için aracın tamamen kullanılamaz duruma gelmesi şartta değildir. Özellikle yeni teknoloji araçlarda elektronik aksamın fazla bedel onarım tutarları olması sebebiyle birçok araç dışarıdan sorunu yokken pert kayıtlı olabilmektedir.

Hal böyle olunca pert kayıtlı araç satın almak hiç de mantıksız bir seçenek gibi görünmüyor elbette. Sonuç olarak araçlarımızdan beklentimiz yol aldığı sürece sorun çıkarmadan güvenli bir ulaşım gerçekleştirebilmemizi sağlamak. Araçların hasar kayıtlarının bulunduğu eski adıyla Tramer yeni adıyla SBM sisteminde sorgulama yaparak araçların hasar durumlarını ve pert kayıtlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  Plaka, şasi no, TC Kimlik Numaraları, motor numaraları ile arama yaparak aracın 2003 yılından bu yana olan tüm hasar kayıtlarını görebilirsiniz. Elbette bu sistem üzerindeki hasar kayıtlarının hasar dosyaları ile sigorta acentesinin yetkili kıldığı yerlerde yapılmış olması gerekmektedir.

Pert araç alış satışı yapacak olan kişilerin öncelikli olarak aracın hasar durumunu bileleri ve onarım bedeli ile alım bedeli birleştiğinde hali hazırdaki piyasa bedelinin yine de altında bir maliyete ulaşması gerektiğini bilmesi gerekir. Ege Pert olarak İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye de pert araç alım satım işini alıcı ve satıcı tarafların her ikisinin de haklarını gözeterek ve koruyarak gerçekleştiriyoruz.