Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Satın Aldığım İkinci El Araç Pert Çıkarsa Ne Olur?

İkinci el araç satın alan herkesin ilk merak ettiği konudur aracın geçmişinde yaşanan kaza durumları ve kendine bile sormaktan en çok korktuğu sorudur ; satın aldığım ikinci el araç pert çıkarsa ne olur?
İnsanların kimi zaman birikim yaparak, kimi zaman da borçlanma yoluyla ciddi meblağlar ödeyerek sahip olmaya çalıştıkları ikinci el araç alımlarında, maalesef satıcının – bilerek veya bilmeyerek- eksik bilgi sunması nedeniyle, pert araçların el değiştirmesi mümkün olabilmektedir.
Genellikle tanıdıklar vesilesiyle sağlanan araç alımlarında, aracıya duyulan güven sebebiyle aracın hasar sorgusunun yapılmaması ve kötü niyetli kişiler tarafından yapılan satışlar, bu konuda yaşanan mağduriyetlerin büyük kısmını oluşturmaktadır.
Araç ekspertiz firmalarının, kaporta ve motor durumuna bakabilmesine, değişen veya boyanan parçaların detay bilgisini verebilmesine rağmen, kasko veya zorunlu trafik sigortası aracılığıyla pert kaydı düşüldüğünü görememesi de ayrıca bir etken. 
Satın alım işleminden önce, aracın bütün tramer– trafik bilgi altyapısı- sorgularının yapılarak, gerek muayeneye girdiği kilometreye bakılıp kilometresinin orijinal olup olmadığının sorgulanması, gerekse hasar kaydı veya pert kaydı olup olmadığı anlaşılabiliyor. Hatta detaylı sorgulama yapılarak, değişen parçaların kayıtlarına dahi ulaşılabiliyor. Ancak alım yapan kişinin bu konuyu atlaması, olası bir dolandırılmanın da böylelikle önünü açıyor.
Bu anlamda zarar gören ve devir işleminden sonra aldığı aracın pert kaydı olduğunu anlayan bir kullanıcı, mahkeme yoluyla uğradığı zararın tazminini talep etti. Bu başvuruyu inceleyen yerel mahkeme, satıcının ‘’görüp beğenerek satın aldılar’’ ifadesinden yola çıkarak, davayı satıcı lehine sonuçlandırdı. Ancak Yargıtay konuyla ilgili kararı bozarak, ‘’haberi olsa da olmasa da araçla ilgili bu tip genel bilgilerden satıcı sorumludur’’ diyerek davayı yeniden yerel mahkemeye iletti. Aynı kararı veren yerel mahkemenin kararına hukuk genel kurulu noktayı koydu ve alıcıyı bu konuda bilgilendirme şartı getirildi. 
Bununla ilgili olarak da alıcı ve satıcı arasında aracın genel durumunu ve hasar kayıtlarını içerir bilgilerin yer aldığı karşılıklı bir imzalı belge kullanılması veya noterde imzalanacak satış sözleşmesine şerh düşülmesi gerekliliğine karar verdi.
Egepert olarak bizler, araçlarımız hakkında tam anlamıyla bilgi sunuyor, mağduriyet yaşanmaması için azami çaba gösteriyoruz.
Keyifli sürüşler.