Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Pert Araçlarda Sigorta Süreci

Pert /Hasarlı araçlardasigorta süreci şu şekilde işliyor. Kaza yaptınız ve aracınız anlaşmalı servise çekildi. Eksper gelip inceleme yaptıktan sonra size aracınız pert oldu dediler. Paniğe kapılmayın çünkü bu aşamadan sonrası size değil sigorta şirketinize sorumluluklar yüklüyor.

Öncelikli olarak kaza tespit tutanağı tutulmuş olan aracınız anlaşmalı servise çekiliyor. Burada bilinmesi gereken bir detay çıkar karşınıza. Eğer kasko poliçenizde belirtilmiş ise çekici hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Aksi takdir de size çekici masrafı düşecektir. Servise çekilen aracınıza atanan eksper gelip hasar tespiti yapacak. Bu tespit sonucu belirteceği raporda aracınızın yapım maliyeti aracınızın rayiç bedelinin %70i olması ve aşması durumunda aracınıza pert kaydı tutulacaktır.

Pert kaydı tutulan aracın rayiç bedeli üzerinden kasko şirketi size ödeme yapacaktır. Önceleri aracın piyasa bedeli üzerinden ödeme yapılırken günümüzdeki uygulama aracın kasko rayiç bedeli üzerinden yapılmaktadır. Bazı durumlarda sigorta şirketi hasarın rayiç bedelin %70ine çok yakın olduğu durumlarda dahi tamir etme yoluna gidebilmekte, kullanıcıya nakdi ödeme yapmaktan kaçınabilmektedir. Bu durumda; size tavsiyemiz, pert bedelini nakit olarak tazmin ederek başka bir araca yönelmeniz olacaktır. Zira; böylesi büyük bir hasarın giderilmesi esnasında gerek kullanılacak parçaların kalitesinden emin olamama gerekse ilgili servisin işçilik düzeyinin düşüklük ihtimali aracın gerçek anlamda ilk haline dönüştürülmesi hususunda kaygı oluşturacaktır.

Hepsinden önce, tek başınıza ya da başka bir araçla kazaya karıştığınızda hemen araçların ve olay yerinin birçok açıdan fotoğraflarını çekerek kaza tespit tutanağıdoldurmanız çok önemlidir. Çünkü çoklu kazalarda aracınızın tamir masraflarının zorunlu trafik sigortasından ya da kasko kapsamının hangisinden karşılanacağını belirleyen en önemli faktör budur. Eksper gerekli incelemeyi bu evraklar üzerinden yapacak ve tazmin bu şekilde yapılacaktır. Kazadan itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine gerekli evraklarla bildirim yapmanız mağdur olmamanız için zorunludur. Tüm bunların yanında sermaye gücü yeterli, kullanıcılar tarafından benimsenmiş sigorta şirketleri ile çalışmanız da faydanıza olacaktır.

Kaskonuzun klozunda belirtilen kapsamları ve muafiyetleri iyi incelemeli, ucuz olanı değil ihtiyacınız olanı tercih etmelisiniz. Her şeye rağmen sizin hayatta ve sağlıklı olmanız aracınızın pert olmasından her zaman daha önemlidir. Çünkü sigorta aracınızı öder yokluğunuzu değil.