Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Ya Pert Kayıtlı Aracım Bir Daha Hasar Alırsa?

Daha uygun fiyatlara, daha iyi şartlarda edinilen pert kayıtlı aracın sahibinin, alır almaz aklına gelecek ilk sorulardan biridir ‘’ya pert kayıtlı aracım bir daha hasar alırsa?’’

Yükselen enflasyon ve fiyatlar ile birlikte, bütçeniz için ciddi külfetler oluşturabilecek olan sıfır kilometre araç alımı, yerini çok daha düşük rakamlarla alınabilen ikinci el araç alımlarına bıraktı. Ve hem araç sahibi olayım hem de yüksek model ve daha donanımlı bir araç neden benim olmasın diye düşünenler için pert kayıtlı araç alımı da oldukça revaçta.

Zira pert kayıtlı araçlar, hem satın alım sırasında hasar kaydı olmayan araçlara nazaran en az sekiz bin lira daha ucuz olması hem de ileride elden çıkarılması düşünüldüğünde alındığı gibi ucuz satılması dolayısıyla zarar ettirmemesi açısından oldukça akılcı bir seçim.

Ülkemizde kazaya karışan bir araç için sadece hurdaya dönüşmesi halinde değil maalesef küçük bir hasarın servis tarafından yüksek gösterilmesi sebebiyle de pert kaydı düşülebiliyor. Yine küçük bir çarpışma neticesinde hava yastığı açılan araçlar için de hasar tutarı çok düşük olmasına rağmen ağır hasar kaydı düzenlenebiliyor. Dolayısıyla aracın ‘’yürüyen’’ diye tabir edilen aksamlarında herhangi bir sorun olmaması da pert kaydı işlenmiş olmasına rağmen fazlasıyla mümkün.

Ne kadara alınmış olursa olsun belirli bir külfeti olan bu araçların kullanımı esnasında da yeni bir kazaya karışması da muhtemeldir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırarak, haksız olmamız durumunda karşı araca verdiğimiz hasarı ödemekten kurtulabiliyoruz. Ancak aynı durumda kendi aracımızda oluşan hasarın tazmini için kesinlikle kasko yaptırmamız gerekiyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren elliye yakın şirketin bir çoğu pert kaydı düşülmüş araçlar için kasko poliçesi düzenlemekten kaçınmakta, hatta teklif vermeyi bile reddetmektedir.

Ancak birkaç şirket, ikinci bahar, yeni bir şans, pert kasko gibi ürünlerle bu araçların da teminat altına alınmasını ve kullanıcının daha rahat trafiğe çıkmasını sağlayabiliyorlar. Hasar kaydı olmayan bir araca oranla daha yüksek fiyatlarla bu sağlanıyor. Ancak yenileme dönemlerinde uygulanan meslekten tutun yaşa kadar bir çok indirim konusunu lehinizde kullanarak ve yıldan yıla artan hasarsızlık indirimlerinizle birlikte kasko için ödediğiniz tutar hasarsız araçlarla denk seviyeye geliyor.

Pert kayıtlı araç iyidir. Uygun fiyatlıdır. Teminatlıdır. Alınır.