Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Pert Kayıtlı Araç Satın Alınır mı?

Çalışıp biriktirip ya da borçlanarak bir araba sahibi olmak ister herkes. Peki, bunca zorlukla meydana getirdiğimiz parayla, pert kayıtlı araç satın alınır mı?

Şu kadar parça boyası var, burası orijinaliyle değişti, güneşte kalmasından ötürü komple boyandı… Tanıdık cümleler değil mi? Hepimiz hayatımızda bir kere dahi olsa ya araç satın almış ya da bir aracın satış sürecine şahit olmuşuzdur.

Model yılına ya da markasına bakmaksızın herkesin araç satın alırken dikkat ettiği birkaç noktadan biridir ‘’hasar kaydı’’. Aracın kayıtlarında görünmeyen kusurlarını da belirleyebilmek için motor ve kaporta ustalarına gösterir, satın alıp almamak konusunda onlardan fikir alırız.

Gerek zorunlu trafik sigortası gerekse kasko kapsamında tamiri yaptırılan araçların tüm bu kayıtları bir veritabanına işlenir. Ve bu hasar araç rayicinin %70 ini aşıyorsa ‘’pert kaydı’’ tutulur.

Pert araçlar, araç tamir servislerinin aracın tüm kusurlarını düzelterek, aracın yeniden trafiğe katılması anlamında yeterli donanıma kavuşturduğu araçlardır. Eğer eksik donanımı olmadığı halde piyasa fiyatından %20 daha uygun bir fiyata satın alabiliyorsanız, pert araç sizin için olumsuz bir sonuç doğurmaz. Ve yine aracın satışı esnasında aldığınıza yakın bir bedelle elden çıkaracağınız için zarara uğrama olasılığınız da ortadan kalkmış olur. Kaldı ki sıfır kilometre alınan araçların, bir gün sonra bile ikinci el olarak değerlendirilmesinden ötürü ortalama %8 değer kaybettiğini düşünürsek,modeli yüksek pert kayıtlı bir aracı almak iki kere kar etmek olarak da görülebilir.

Tamiri yapılmış ve eksikleri giderilmiş araçların yerine, kazadan sonra hasarlı haliyle bir aracın satın alınması ve yaptırılarak kullanıma başlanması da başka bir yöntem olarak göze çarpar. Bu durumun aracın siz kullanırken kazaya karışmasından hiçbir farkı yoktur. Ve bu tip satın alımlarda, kaliteli kurumlarla çalışarak, maliyetinizi çok düşürebilir, aynı marka ve modelde bir araca neredeyse yarı fiyatına sahip olabilirsiniz. Aracın yapımı aşamasında küçük müdahaleler ile aracı daha da güçlü ve estetik görünümlü hale getirebilir, dilediğiniz şekliyle sürüş keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Her durumda unutulmaması gereken, aracın parçalarının birleştirilmeden önce de ayrı yerlerde durduğu gerçeğidir. Kendi aracınızı birleştirmek istemez miydiniz?