Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Pert Kayıtlı Araç Ne Demek?

Pert kayıtlı araç; bir kaza sonucu aracın değerindeki kayba bağlı olarak kullanılamaz hale gelmesi demektir.
Kasko sigortalarında bu değer kaybı aracın rayiç bedelinin %70 i kabul edilir. Yani; bir aracın rayiç bedelinin (piyasa satış bedelinin) %70 kadarı kabul edilen bir hasar tutarı görülüyorsa bu araç pert kayıtlı olarak kaydedilir ve sigorta firması bu aracın rayiç bedelini araç sahibine ödemekle yükümlüdür. Sigorta firmaları pert kayıtlı aracı alır ve satışa konu eder.  Bu satış ya sigorta firmalarının açıktan satış yöntemiyle ya da kapalı açık arttırma yöntemi ile yapılır. Satışı gerçekleşen araç; yeniden trafiğe çıkabilir fakat bu durumda aracın pert kayıtlı olduğu hasar kayıt sisteminde görülür. 

İkinci el araç alanların ilk olarak başvurdukları yer olan hasar kaydı sorgulama sisteminde bu pert kaydı "ağır hasar kaydı” olarak görülür. Ağır hasar kayıtlı araçlara yeniden trafiğe çıkmaları durumunda kasko yapan sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Elektrik ve mekanik aksamı tamiratı çok fazla olan araçların dışardan bakıldığında cüzi miktarlara tamiratının yapılabileceğini düşünebilirsiniz. Fakat sadece hava yastığı açtığı için bile pert kaydına çıkan araçlar vardır. Bu yüzden ikinci el araç alacakların hasar kaydının mutlaka araştırması gerekir. 

Kaza yapmış bir aracın hasar kaydının sigorta şirketlerince tespiti konusunda bilinmesi gereken birkaç ayrıntı vardır. Birinci olarak kaza yapan aracın durumu hakkında en geç 5 gün içerisinde sigorta şirketine haber verilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi bu yönlendirmeyi yapacaktır fakat sizin yine de aracınıza sahip çıkmak adına aracınız için eksper talebinde bulunmanız gerekir. Gelecek olan eksper aracın hasar durumunu inceleyip hasar kaydına geçecek olan tutarı belirleyecektir. Zaten aracın pert olup olmayacağı bu eksper raporu ile belirlenecektir. Alkol ve kaza raporu, hasara ilişkin fotoğraflar, ehliyet ve ruhsat fotokopisi, kasko sigortası gibi belgelerin mutlaka sigorta şirketine ulaştırılması gereklidir. 

Ege Pert firması, sizler için pert kayıtlı sigorta şirketindeki araçların ihalelerine katılıyor ve bu araçların piyasa değerinin çok altında alarak sizlerin zarara uğramadan araç sahibi olmanızı sağlıyor. Güvenilir ve karlı alımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.