Tel : 0533 161 45 43Email : bilgi@egepert.com

Pert Araç Sorgulama

İkinci el araç alacak olanların ilk olarak öğrenmek isteyecekleri aracın hasar kaydı ve ağır hasar kaydı olup olmadığıdır. Bunun için yapılacak şey pert kaydı sorgulama işlemi olacaktır.

İlk olarak hasar kaydı nedir pert kaydı nedir buna bir bakalım.

Aracın kaskolu olması durumunda aldığı hasarın aracın rayiç bedelinin %70 i kadar bedelinin tamire konu olması durumunda araç sigorta firması tarafından perte çıkarılır. Bu ne demek? Aracın gerçekten tamir bedeli çok yüksek ve hatta neredeyse aracın kendi bedeline denk bir tutar ise araç mezarlığına gitmesi kaçınılmaz olacaktır. Fakat hasar daha onarılabilir durumda ise tamiri yapılara hasar kaydına geçilir. Bunun için hasar tespit dosyası açılır.Kazaya karışan aracın kazayı takip eden 5 iş günü içerisinde sigorta firmasının talep edeceği dosyalar ile hasar tespit dosyası açması gerekir. Eksperler hasarın durumuna ve yapım bedelinin ne kadar tutacağına bakarak ya hasar kayıtlı araç olarak tamiratına başlanmasını uygun bulacak ya da tamirin aracın rayiç bedelinin %70 lik kısmı aşmasına bağlı olarak aracı pert kaydı altında alıp rayiç bedel ödemesini araç sahibine yapacaktır. İşte bu kayıtlar tramer denilen sistemde kayıt altına alınır ve bu kaydı silinmesi durumu söz konusu değildir.

Pert  sorgusu ülkemizde bulunan  gsm operatöründen de mesaj ile yapılabilmektedir. Araç plakası, şasi no, tc kimlik no gibi bilgiler ile bu sonucu öğrenmeniz mümkündür. Peki bu araçları alacak olanların bilmesi gerekenler nelerdir?

İlk bilmeniz gereken aracı ne kadar düşük bedele alıyorsanız o kadar düşük bedele satacağınız olmasıdır. Çünkü siz aracı ne kadar iyi yaptırırsanız yaptırın isterseniz plakasını değiştirin bu araç üzerine kayıtlı olan hiç bir bilgi değişmeyecektir. Aynı zamanda aracı yeniden kasko yaptırmak isterseniz pert kasko adı verilen ve diğer kasko hizmetlerinin bazı konularından muaf farklı bir kasko yaptırmış olacaksınız.

Ege Pert , pert araç alacak ve satacak olanların hepsinin haklarının korunacağı ve hem alıcıyı hem de satıcıyı memnun eden hizmetler bütünü sunmaktadır. Pert araç satışını ihaledeki araçlar kısmından üyelik ile takip edebilir, fiyat teklifi verebilir ve planladığınız araca uygun fiyata sahip olabilirsiniz.